Popularne posty

sobota, 14 września 2013

Frezy spiralne do drewna

Frezy spiralne trzy wersje
W produkcji mebli i innych wyrobów drewnianych niezbędne są do tego różnego rodzaju narzędzia. 
Jednymi z tych narzędzi to frezy spiralne VHM inaczej nazywane frezy spiralne "monolity". 
Frez spiralny zgrubny - pozytyw
Narzędzia te instalowane są w centrach obróbczych, frezarkach górnowrzecionowych jak również we frezarkach ręcznych (elektronarzędzia). Spiralne frezy  służą do wycinania formatek, wycinania elementów krzywoliniowych, frezowanie kanałów.
Często zastanawiałeś się jakie materiały drzewne można obrabiać tymi spiralnymi frezami? Otóż można frezować: drewno miękkie, drewno twarde, MDF, sklejkę, OSB, płytę wiórową i inne materiały drewnopochodne. Jak widać są to frezy dość uniwersalne jeśli chodzi o obrabiany materiał. 
Często spotkasz się z różną krawędzią tnącą tych narzędzi do obróbki drewna. Jak widać na pierwszym zamieszczonym zdjęciu są tu pokazane trzy rodzaje frezów, a każdy z nich ma inne ostrze skrawającego. 
  • pierwszy frez od góry ma specjalnie wyprofilowane ostrze (ryflowane) i służy on do zgrubnej obróbki drewna. Takie ostrze pozwala lepiej rozdrobnić skrawane wióry, frez spiralny podczas pracy ma mniejsze opory skrawania dzięki czemu można zastosować większą prędkość posuwu. Oczywiście tak "wyprofilowane" ostrze po przejściu zostawia ryflowaną krawędź dlatego nazywany jest frezem zgrubnym. Czasami jest to również element ozdobny.
  • frez spiralny na dole pierwszego zdjęcia jest to frez spiralny VHM wykańczający. Nazywany jest tak ponieważ po przejściu takiego narzędzia płaszczyzna jest obrobiona na gotowo.
  • środkowy frez na zdjęciu jest połączeniem zalet pierwszego i drugiego opisanego narzędzia. Specjalnie skonstruowana krawędź pozwala na łatwe rozdrobnienie wiórów jak to ma miejsce podczas pracy frezem zgrubnym a co najważniejsze pozostawia płaszczyznę po obróbce jak frez spiralny wykańczający.
Frez spiralny wykańczający - negatyw

Frezy spiralne do drewna poza tymi typami ostrza mogą być również prawo lub lewo obrotowe. Ważne jest to w niektórych operacjach podczas frezowania na maszynach CNC do drewna gdzie zastosowanie lewych obrotow jest obowiązkowe.
Oprócz kierunku obrotów frezy spiralne produkowane są w trzech wersjach jeśli chodzi o kierunek skrawania lub niektórzy nazywają to transportem wiórów; są to frezy spiralne pozytyw i frezy spiralne negatyw oraz połączenie obu frezy pozytyw-negatyw.

Frez VHM pozytyw-negatyw

Najprościej wytłumaczyć to tak, że:
  • frezy spiralne pozytyw podczas skrawania podnoszą wióry w kierunki do chwytu narzędzia
  • frezy spiralne negatyw podczas skrawania odpychają wióry od chwytu narzędzia
  • frez spiralny pozytyw-negatyw pracuje jak połączenie obu powyższych frezów
Jakie to ma znaczenie na jakość krawędzi obrabianego materiału od góry lub od dołu - pomyślcie sami. 
Frezy spiralne do drewna produkowane są z ilością ostrzy skrawających: z=1, z=2, z=3 i z=4.
Prześlij komentarz